Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Közmunkás Szakszervezet (KSZ) szerint közmunkásnak lenni nem presztízs, hanem kényszer, ezért arra szólítják fel Kovács Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárt, „ne hergelje” a közmunkásokat azzal, hogy arról beszél, a közmunkának sok helyen presztízse van.
Vécsi István, a szakszervezet elnöke csütörtöki, az államtitkár V. kerületi Báthory utcai irodája előtt tartott sajtótájékoztatón azt mondta, a 8 órában dolgozó közmunkásoknak fizetett havi 49 ezer forint csak arra alkalmas, hogy a nyomort, amiben élnek konzerválja, abból nem lehet megélni, a gyerekeket iskolába járatni. Arra utalt, hogy Kovács Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a Magyar Nemzetnek adott, kedden megjelent nyilatkozatában egyebek mellett azt mondta: mondjanak bármit a kritikusok, a résztvevők visszajelzései azt mutatják, a közmunka sok helyen presztízzsé vált.
Kordás László főtitkár – emlékeztetve Szabó Máté ombudsman a témában kiadott jelentésére – arra hívta fel a figyelmet, hogy a közmunkások jogait csorbították a munka törvénykönyvéhez képest, például azzal, hogy csak az alapszabadságot vehetik ki, és még ennek a negyedéről sem rendelkezhetnek szabadon, ahogy más munkavállalók. A sajtótájékoztató után a két szakszervezeti vezető a minisztérium épületében Kovács Zoltán egyik munkatársának átadta az „ombudsmani tanulmányt” azt kérve, hogy az államtitkár „ne a kommunikációval foglalkozzon, hanem inkább azt olvassa”. Átadtak továbbá egy „Magyarország közmunkásai” feliratú sárga láthatósági mellényt is, hogy „vegye fel, ha meg akarja tudni, és érezze át, milyen valójában a közmunkások élete”.